Nepravidelnosti zubů lze v dnešní době řešit neinvazivně, a to v podobě rovnátek. Pouhým rovnáním zubů lze vyřešit nejen estetické ale i funkční obtíže. Našim společným cílem na konci léčby je dosáhnout rovných zubních oblouků, pravidelně do sebe zapadajících a vytvořit tak harmonický úsměv pacienta.
Nedílnou součástí ortodoncie je vstupní vyšetření, zavedení dokumentace, zhotovení RTG snímků, otisků chrupu a fotografií. Budete-li souhlasit s detailně zpracovaným léčebným plánem, stane se závazným. Následně není možné vyžadovat, aby byla vada léčena aparátem jen v jedné čelisti nebo jiným typem aparátu. Nelze také odstoupit od plánovaných extrakcí stálých zubů, chirurgických i protetických zákroků, které byly na začátku léčby plánovány. V případě, že by se léčba komplikovala, lékař si vyhrazuje právo léčebný plán v průběhu terapie doplnit a upravit. Na naší klinice pracuje speciálně proškolený tým ortodontických asistentek pod přímým dohledem lékaře.
Ve stomatologickém centru provádíme léčbu snímacími i fixními aparáty (rovnátky). Snímací rovnátka slouží spíše k léčbě lehčích vad a dále se používají po léčbě fixními rovnátky k udržení dosaženého léčebného výsledku. Převážnou většinu vad léčíme fixními aparáty, to znamená zámky a kroužky nalepenými na zubech. Dráty, které do těchto prvků vkládáme, postupně tvarují ideální zubní oblouk a po nich také případně zuby posunujeme na požadované místo. Bezkonkurenční novinkou na trhu jsou “neviditelné rovnátka” Invisalign. Je to nejmodernější a nejpohodlnější způsob rovnání zubů.
Nezbytnou podmínkou úspěšné ortodontické léčby jsou pravidelné kontroly. Ty jsou u fixních aparátů přibližně 1x za měsíc a u snímacích aparátů po 2-3 měsících. Při nedodržování termínů kontrol dochází k zbytečnému prodlužování léčby. Jsou-li fixní rovnátka delší dobu bez dozoru, může dojít k poškození chrupu pacienta. U snímacích aparátů je potřebné dbát pokynů lékaře ohledně aktivace vložených šroubů. U některých pacientů používáme k fixnímu aparátu přídatná zařízení. Naše ortodontické asistentky vás budou o používání prvků detailně instruovat a jejich nasazování s vámi v ordinaci prakticky procvičí.
Nedodržováním předem domluvených návštěv v ordinaci jsme opravneni k vyřazení pacienta z léčby před jejím dokončením. Musíte i nadále chodit k vašemu lékaři na preventivní prohlídky! Jestliže se objeví na některém zubu kaz, ihned v koordinaci s vaším lékařem zajistíme jeho sanaci.
Nejdůležitější podmínkou úspěšné léčby je perfektní ústní hygiena. Zuby s fixním aparátem je nutné čistit po každém jídle.
Při nasazení fixního aparátu dostane každý pacient dokonalou hygienickou instruktáž. I když výkon nehradí pojišťovna, poskytujeme jej zdarma. Jestliže však zjistíme špatnou ústní hygienu při dalších návštěvách pacienta, jsme nuceni pacienta delegovat k dentální hygienistce k reinstruktáži hygienických návyků a nápravě orálního zdraví.
Fixní rovnátka neznamenají pro rodiče ani děti žádný handicap. Při léčbě rovnátkami je nutné počítat s určitou změnou stravovacích návyků. První dny po nasazení jsou provázeny mírnými bolestmi a pacientovu stravu tvoří jen mleté či tekuté potraviny. Dále je již možné konzumovat vše, až na topinky, tousty, oříšky, syrovou mrkev, kedluben a podobně. Naprosto vyloučeny jsou lepivé bonbóny, karamelky i turecký med!
Průměrná doba léčby fixními rovnátky se pohybuje mezi 1,5 až 3 roky dle závažnosti vady. Jedinou správnou alternativou u pacientů, kteří z nějakého důvodu nechtějí mít nasazeny fixní rovnátka, je nedělat léčbu vůbec žádnou.
Zdravotní pojišťovny léčbu fixním aparátem hradí jen částečně. Pojišťovny zaplatí odbornou práci prováděnou v zubní ordinaci a to během celé léčby. Nehradí ale materiál fixních aparátů. Cena fixních rovnátek se pohybuje od 10 000 Kč za jednu čelist a závisí na množství použitého materiálu během léčby. Doplatky za snímací aparáty a retainery (viz. retence) jsou značně nižší a platí se při jejich předání. Některé zdravotní pojišťovny přispívají i na ortodontický materiál. Tato částka je u každé zdravotní pojišťovny jiná a velice často se mění. Na tuto skutečnost se ve zdravotní pojišťovně informujte. Rádi ochotně předáme všechny podklady potřebné k refundaci proplácené částky.
Retenční neboli stabilizační fáze léčby je neméně důležitou etapou, kdy výsledek aktivní léčby fixním aparátem je třeba co nejdéle stabilizovat v konečné podobě. Všechny zuby se mají tendenci po každé ortodontické léčbě vracet do původního stavu. Nejčastějším způsobem, jak výsledek udržet jsou retenční snímací rovnátka. Ty je třeba nosit přesně podle doporučení lékaře, což je prvním rokem na každou noc a poté se začíná jejich nošení postupně omezovat. Kromě toho se lepí na zadní plochu zubů tenký drátek, tzv. retainer, který zabezpečuje stoprocentní stabilizaci výsledku na předních zubech. Kdo podcení tuto fázi léčby a nedodržuje pokyny lékaře, je sám zodpovědný za následky, ke kterým dojde.
Počáteční komplikací po nasazení fixního aparátu je tlak na zuby, někdyi bolestivost zubů a netrvají déle než týden. Obtíže se mohou opakovat po každé kontrole, ne však v takovém rozsahu jak na počátku a trvají kratší dobu. Někteří pacienti mají tendenci k tzv. resorpci kořene, což znamená zkracování kořene zubu. Během ortodontické léčby tak u nich může dojít k urychlení tohoto procesu. Ve výjimečných případech může dojít k nepředvídatelné komplikaci léčby, jako je neobvyklá tkáňová reakce pacienta, i růst pacienta.
To vše může léčbu prodloužit i způsobit, že výsledný léčebný efekt není tak dobrý, jak bychom si přáli. Nejčastější komplikací ortodontické léčby je však vznik odvápněných skvrn z důvodu špatné ústní hygieny. Výsledkem jsou bílé či žluté skvrny na zubech, které již nevymizí a jsou trvalé! Zubní povlak také způsobuje záněty dásní. Je také známo, že v zánětlivé tkáni se zuby posouvají pomaleji i dochází k poškození vazů upevňujících zub v kosti. Za takto někdy nevratně poškozené zuby je plně zodpovědný pacient.
Břeclav
Tř. 1. máje 3414/11A
+420 519 327 028
+420 519 323 167
Hodonín
Nám. 17. listopadu 3870/5
+420 518 321 473
Mikulov
Komenského 224/1
+420 513 035 714
Praha
U Zdravotního ústavu 8
+420 735 755 014
+420 226 231 888